Vücut Tipi Nedir ve Hangi Vücut Nasıl Giyinmelidir?

Vücut Tipine Göre Giyinme Rehberi - Ello

Kaç Tip Vücut Vardır?


Beden anatomisine göre üç farklı vücut tipi vardır. Bu vücut tiplerinin her biri kendi içerisinde değişen bazı nitelikler ile öne çıkar. Günlük hayat düzeninizde uyguladığınız egzersiz programı ve beslenme stilinizi vücut tipinize göre belirleyerek bedensel gelişiminizi daha sağlıklı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Gelin vücut tiplerini hep beraber keşfedelim!

 

Ektomorf Nedir?

 

Ektomorf vücut tipi en zayıf bedensel form olarak adlandırılır. Hızlı metabolizma özelliklerine sahip olan ektomorflar zor kilo alır. Bu tip vücuda sahip olanlar, ince ve uzun kas yapısının yanı sıra uzun bacak ve kollar ile dikkat çeker. Dar omuz ve kalça yapısının yanında eklemleri ve kemikleri de küçük olan ektomorfların, beslenmesinde kalori bakımından zengin yiyeceklere yönelmesi gerekir. Kaslı bir vücut yapısı elde etmek isteyenlerin ise kardiyo yerine ağırlık antrenmanları tercih etmesi yerinde olur.

 

Endomorf Nedir?

 

Endomorf vücut tipi yavaş metabolizma özelliklerine sahiptir. Bu da kişilerin kilo almasını ve vermesini zorlaştırır. Geniş bel, kemik ve eklem yapısında olan endomorfların çabuk yağlanabilen yuvarlak bir gövdeye sahip olduğu görülür. Ayrıca endomorfik vücut tipindeki kişiler kas kütlesi kazanma, diyet yapma gibi konularda çeşitli sorunlar yaşayabilir. Karbonhidrat alımının azaltılması ve kardiyo egzersizlerine ağırlık verilmesi bu kişiler için uygun olacaktır.

 

Mezomorf Nedir?

 

Ektomorf ile endomorf vücut tipinin arasında bulunan mezomorflar, metabolizması hızlı olan, güçlü kas yapısına sahip, kilo alması ve vermesi kolay olan kişilerdir. Mezomorf vücut tipi için geniş eklemler ve kemikler ile birlikte dengeli omuz ve kalça yapısı dikkat çeker. Yağ oranı vücuduna eşit dağılmış olan mezomorflar, dilediği zaman kilo alıp vermesinden dolayı kas ve yağ oranını kolaylıkla dengeler. Diğer vücut tiplerine göre daha avantajlı olan mezomorf vücut yapısı daha hızlı kas kütlesi kazanabilir. Antrenmanlarda kardiyo yapmalı ve compound egzersizlere ağırlık vermelidir.

 

Vücut Tipine Göre Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalı?

 

Yukarıdaki bilgilere bakarak vücut tipinizi öğrendiğinize göre egzersizlerinizi ve beslenme düzeninizi buna göre şekillendirebilirsiniz. Şimdi ise sıra geldi vücut tipine göre kıyafet seçimine. Ana beden formlarının yanında vücut tiplerinde bazı yapısal farklılılar da söz konusu. Genetik yatkınlıklar, egzersiz eksikliği veya beslenmede yapılan hatalar nedeniyle kadınların vücutlarında bazı bölgelerde daha fazla yağlanma olabilir. Bu açıdan incelendiğinde kadınların 7 farklı vücut tipine sahip olduğu görülebilir. 

 

Vücut yapısı giyim stilini ve kıyafet seçimini en fazla etkileyen unsurların başında gelir. Kadınların giyim konusunda yaşadığı en büyük problemlerden biri de bedenlerine göre kıyafet seçimi yapmamalarıdır. Bu durum da giyim konusunda genel görünümü olumsuz etkiler. Eğer vücut yapınız hakkında bilgi sahibi olur ve seçimlerinizi buna göre gerçekleştirirseniz hem daha göz alıcı bir duruş kazanabilir hem de kendinizi daha özgüvenli hissedebilirsiniz. Peki, vücut tipine göre giyinme ipuçları nelerdir? Gelin kadın vücut tipleri hakkında tüm detayları keşfedelim!

 

Geniş Omuzlu Kadınlar Nasıl Giyinmeli?

 

Geniş omuz yapısına sahip kadınların üst bölgesi, alt tarafa oranla daha gösterişli görünür. Bu vücut yapısında olanların, üst bölgeleri için dar kıyafet seçimi yapması yanlış olur. Vatkalı ceket ve bluzlar da yine üst tarafı daha geniş göstereceği için uzak durulması gereken parçalardır. Bunların yerine üst bölgede koyu renk, alt bölgede ise açık renk kıyafetler giymeyi deneyebilirsiniz. Siyah ve dökümlü bluz çeşitleri omuz yapınızı daha dar göstereceği için idealdir. Dikey çizgili kıyafetler de üst bölgenizi zarif göstermeye yardımcı olur. Çanta seçiminde ise omuz çantaları takmak yerine küçük postacı çantaları ya da çapraz çanta modellerini tercih edebilirsiniz.

 

Dikdörtgen Vücut Tipi Nasıl Giyinmeli?

​​

 

Dikdörtgen vücut yapısı olan kadınların üst ve alt bölgesi eşittir. Böyle bir vücut yapısına sahipseniz belinizi ortaya çıkarmak için korse kullanabilirsiniz. Bu sayede vücut hatlarınızı daha kıvrımlı hale getirebilirsiniz. Kemer kullanımından kaçınmalısınız. Çanta seçiminde ise bel çantaları ve büyük boy çantalar ideal aksesuarlardır.

 

Armut Tipi Kadınlar Nasıl Giyinmeli?

 

En yaygın görülen vücut tiplerinden biri armut vücut tipidir. Bu vücuda sahip olan kadınların üst bölgesi dar, alt bölgesi ise daha geniştir. Üst bölgeyi daha hacimli gösterecek vatkalı bluzlar, ceketler, desenli üstler ve renkli kıyafetler seçilmelidir. Alt bölge için ise bacak boyunu uzun gösterecek sivri burun ayakkabılar idealdir. Bunların yanı sıra alt taraf için sade ve ince kumaşlardan yapılmış kıyafetler ve kemer kullanımı önerilenler arasındadır. Armut vücut tipi için bel altına fazla inmeyen taşlı ve hareketli çantalar seçilmeli, bel altına uzanan postacı çantalarından ise uzak durulmalıdır.

 

Elma Tipi Kadınlar Nasıl Giyinmeli?

 

Küçük göğüslere ve daha geniş kalça yapısına sahip bu kadınların, üst bacakları geniş alt bacakları ise daha zayıf yapıdadır. Alt bacakları açıkta bırakacak elbiseler ve omuzları geniş gösterecek straplez bluzlar bu vücut tipinde olanlar için tavsiye edilir. Ayrıca genel aksesuarlardan ziyade minik el çantaları taşımak elma vücut tipinde olanlar için uygundur.

 

Kum Saati Vücut Tipine Sahip Kadınlar Nasıl Giyinmeli?

 

İnce bel yapısına sahip olan kum saati vücutlu kadınların vücut hatlarını vurgulayacak seçimler yapması önemlidir. Yüksek belli pantolonları kemerlerle kullanmak son derece uygundur. Eğer kalçalarınız genişse oversize üstler ve uzun bluzlar seçebilir, kalçalarınızı kamufle edebilirsiniz. Üste oturan formda dar ürünlere yatırım yapabilir, bel hizasında biten her türlü çanta ve aksesuarı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 

Ters Üçgen Vücut Tipine Sahip Kadınlar Nasıl Giyinmeli?

 

Geniş omuzlara, ince bacaklara ve normal bel ölçüsüne sahip olan bu kadınların, öncelikle dikkat etmesi gereken konu, üst beden ve alt beden arasındaki farkı kapatmalarıdır. Üst bölgenin hacimli görünümünü alt tarafa taşımak için pileli etekler ile desenli ve canlı renkte kıyafetler tercih edilebilir. Dengeyi korumak için belin hemen aşağısında biten orta büyüklükte çantalar seçmek idealdir.

 

Geniş Basenli Kadınlar Nasıl Giyinmeli?

 

Geniş basen yapısına sahip kadınlar, alt bedenlerini kamufle edecek ölçülü uzun gömlekler ya da triko bluzlar kullanabilir. Dikkati üst bölgeye çekmek için ise fırfırlı ve renkli bluzlar seçilebilir. Düşük bel pantolonlar yerine orta ve yüksek bel modellere yönelmek de akıllıca olur. Çanta seçiminde ise küçük desenli ve kısa askılı çantalar kullanmak algıyı basenlerden çekmeye yardım eder.


Siz de yukarıdaki vücut tiplerini inceleyerek hangi beden yapısına sahip olduğunuzu kolayca belirleyebilirsiniz. Böylece kıyafet seçimini buna göre yaparak şık ve dikkat çekici görünebilirsiniz. Ello koleksiyonlarında yer alan en yeni parçaları keşfederek siparişinizi hemen oluşturabilir, sezon alışverişinizi rahatça tamamlayabilirsiniz.
Çerez Kullanımı