Sütyen Modelleri ve Özellikleri Hakkında Her Şey

Sütyen Modelleri ve Seçimi - Ello

Doğru Sütyen Seçimi Nasıl Yapılır?


 

Doğru sütyen seçimi yaşa, göğüs yapısına, kıyafetlere ve vücut şekline göre değişiklik gösterebilir. Kadınların çoğunluğu göğüs tipine göre sütyen seçimi konusunda zorluk yaşar. Göğüs tipine uygun sütyen seçimi yaparak günlük hayatta konforun tadını çıkarabilir, ideal bir görünüm yakalayabilirsiniz. 

 
 • Yuvarlak ve birleşik göğüsler: Eğer yuvarlak ve dolgun göğüslere sahipseniz sütyeninizi tam olarak göğüs büyüklüğünüze göre seçmelisiniz. Toparlayıcı ve kapatıcı formda olan modeller sizin için uygundur.
 • Ayrık göğüsler: Eğer göğüs aranıza iki parmağınız sığıyorsa sizin de göğüsleriniz ayrık demektir. Kalın kenarlı destekli sütyenler, tişört sütyenleri ve ortası balenli sütyenler sizin için idealdir.
 • Üçgen göğüsler: Ayrık göğüs tipi ile benzer olan üçgen göğüsler, bedenin dışına ve aşağı doğru uzanır. Kenarı destekli sütyenler ile sırtı çapraz modeller göğüslerinizi bir araya getirip ideal bir görünüme yardımcı olur.
 • Aralıklı göğüsler: Ayrık göğüsten daha fazla aralığa sahip olan bu tip göğüs yapısı için iskeletli ve yumuşak modeller idealdir. Balkonet sütyen modelleri de aralıklı göğüsleri bir araya getirerek dolgun ve doğal bir duruş sunar.
 • Çan tipi göğüsler: Büyük yapıda, aşağı sarkık ve aralıksız olan çan tipi göğüsler genellikle aşağıya doğru durur. Tam kavrayıcı ve balkonet sütyenler bu tip göğüsler için uygundur.
 • Asimetrik göğüsler: Göğüsleriniz bir diğerinden büyük veya sarkıksa bu tip göğüsler asimetrik olarak adlandırılır. Göğsü kaplayan, minimum detaya sahip olan düz modeller asimetrik göğüsler için idealdir.
 • Atletik göğüsler: Daha az dokulu ve kaslı göğüs yapısı olarak bilinen atletik göğüsler için balensiz ve dikişsiz modeller oldukça uygundur.
 

Sütyen Ölçüsü Nasıl Hesaplanır?

 

 

Sütyen ölçünüzü bilmiyorsanız bir mezura yardımı ile göğüslerinizi ölçerek işe başlayabilirsiniz. Bunun için göğsünüzün alt kısmından mezurayı geçirin. Çıkan sayı sizin sütyen beden ölçünüzdür. Sütyen ölçüleri 75-80-85 gibi beşerli sayılar halindedir. Eğer ölçünüz 77 gibi bir sayı ise bunu yuvarlayıp 80 olarak düşünebilirsiniz. Göğüs ölçüsü için dikkate almanız gereken bir diğer unsur ise cup ölçüsü. Cup ölçüsü A, B, C gibi alfabetik harflerle isimlendirilir. Cup ölçünüzü bulmak için göğsünüzün en geniş yerini ölçmelisiniz. 

Nasıl Sütyen Seçmeliyim?

 

Sütyen modelleri çeşitli özelliklere göre farklılık gösterir. Kullanım koşullarına ve günlük alışkanlıklarınıza en uygun sütyeni seçerek günlük hayatınıza rahatlık katabilirsiniz. İşte, öne çıkan sütyen modelleri…

NBB Sütyen Nedir?

NBB sütyen, küçültücü sütyen anlamına geliyor. farklı beden tiplerine göre üretilen bu modellerin en büyük özelliği ise göğüsleri toparlayıp bir beden küçük göstermesi. Bu modeller, özellikle büyük göğüs ölçüsüne sahip kadınların dengeli bir proporsiyon kazanmasına yardımcı oluyor.

Protez Sütyen Nedir?

Çeşitli rahatsızlıklardan ötürü göğüsleri ameliyatla alınmış kadınlar için üretilen protez sütyenler cup kısmına protez takılarak kullanılıyor. Cep kısımlarına yerleştirilen protezler sayesinde dışarıdan hiçbir farklılık hissedilmiyor ve kadınlar ideal beden ölçülerine kavuşabiliyor.

 

Bralet Nedir?

Bedeni saran hafif bir sütyen modeli olan bralet, hem iç hem de dış giyim amacıyla kullanılabiliyor. Konforlu yapısından ötürü son yıllarda tren dolan bu modeller kadınlar için şıklığı ve rahatlığı aynı noktada buluşturuyor.

 

Destekli / Push Up Sütyen Ne Demek?

Push up sütyenler destekleyici özellikleri ile öne çıkar. Bu tip sütyenlerin yan ve ön tarafında iç dolgusu yer alır. Böylece bu modeller göğüsleri destekleyerek hacim verir. Yarı destekli sütyenler yarım dolguya sahipken push up modeller ise tam dolgu desteği sunar. 

Balenli Sütyen Ne Demek?

Balenli sütyen modelleri göğüslere destek sunarak dik durmasına yardımcı olur. Göğüsleri çevreleyen demir veya plastik çubuklar hacimli ve dolgun bir görünüm yaratır. Göğüslerinizin estetik görünmesi için bu modellerden yararlanabilirsiniz.

Toparlayıcı Sütyen Nedir?

Büyük göğüsleri kapsamlı bir şekilde sararak küçük görünmesine yardımcı olan toparlayıcı modeller ideal bir görünüm sunar. Eğer göğüslerinizin aşırı büyük olduğunu düşünüyorsanız bu modellerden yararlanabilirsiniz.

Straplez Sütyen(Askısız Sütyen) Nedir?

Askıları çıkarılabilen straplez sütyenler bu yapısı ile oldukça kullanışlı. Eğer şık bir gecede askılı elbise ve abiye kıyafet giyecekseniz bu askısız sütyen modelleri tam size göre.

Büstiyer Sütyen Nedir?

Bralet olarak da bilinen bu sütyenler dolgusuz ve en rahat sütyen modelleri arasındadır. İnce ve esnek yapıya sahip olan büstiyer sütyen çeşitleri özellikle bahar ve yaz aylarında tercih edebilirsiniz. Bu modelleri ayrıca gömleklerin içinde ve ceketlerin altında da kullanabilirsiniz.

Büyük Beden Sütyen Nedir?

 

Büyük beden sütyenler C ve üzeri cup formunda olan göğüsler için üretilir. Bu tip sütyenler büyük göğüslere maksimum desteği sunarak doğal bir duruş sergilemelerine yardımcı olur.

Sütyenin Tam Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?


Sütyen seçerken birkaç noktaya dikkat ederek bedeninize uygun olup olmadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz. Tercih ettiğiniz sütyenin arkası yukarı doğru çıkıyorsa, sütyeni çıkardığınızda teninizde iz bırakıyorsa, sütyenin göğüs arası üzerinize oturmayıp boşluk bırakıyorsa ve sütyenin askıları omuzlarınızdan düşüyorsa sütyeniniz bedeninizle uyumlu değil demektir.

Yanlış Sütyen Kullandığınızı Nasıl Anlarsınız?


Sütyen bedeninizin yanlış olduğunu bazı durumlara bakarak anlayabilirsiniz. İşte, sütyen seçiminizin yanlış olduğunu gösteren işaretler…

 
 • Sütyen gevşek veya düşecekmiş gibi hissetmek: Böyle bir durumda sütyenin kap seçimi yanlış veya bandı gereğinden bol olabilir. Göğüslerin kaplara tam olarak yerleşip yerleşmediği kontrol edilerek agraflar farklı yerlere takılabilir ya da daha küçük beden sütyen tercih edilebilir.
 • Sütyen içerisinde sıkışık ve rahatsız hissetmek: Bu durumda da sütyenin kabı yanlış seçilmiş veya bandı dar olabilir. Göğüslerin kaplara tam olarak yerleşip yerleşmediğine bakılabilir ya da daha büyük beden sütyen seçimi yapılabilir.
 • Askıların sürekli düşmesi: Askı yerleşimi sütyen konforu için son derece önemlidir. Askıların omuzdan düşmemesi ya da omuzları sıkmaması gerekir. Ayrıca askının duruşu omuza ya da boyuna çok yakın olmamalı, omuz başının tam başladığı noktada bulunmalıdır. Askılar bol veya dar ise tercihe göre uzatıp kısaltmak mümkündür. Ancak sütyen askısı en kısa haline getirildiğinde bile hala bol veya en uzun haline getirildiğinde hala bedeni sıkıyorsa başka bir model seçmek doğru olur.

Gece Uyurken Sütyen Çıkarılmalı mı?


Gece uyurken sütyen takmak meme dokusunda bozulmaya veya kan dolaşımını etkileyerek memede ödem oluşumuna neden olabilir. Sütyen askısı veya sütyende bulunan lastikler de gece boyunca ciltte çeşitli ağırlara, kızarıklığa ve şişme gibi durumlara yol açabilir.

Hamilelik Döneminde Hangi Sütyen Kullanılmalı?


Hamilelik döneminde tercih edilen sütyenlerin vücuttaki fiziksel değişimlerden ötürü farklı olması gerekir. Hamilelik dönemi boyunca göğüsler ve göğüs uçları şişeceği için sütyenler küçük gelmeye başlar. Ayrıca sütyen kap ölçüsünde de değişim olabilir. Sütyen seçerken şu noktaları göz önünde bulundurabilirsiniz:

 
 • Hamilelik dönemi boyunca yumuşak, pamuklu ve rahat modeller tercih edilmeli.
 • Balenli sütyenler bu dönemde rahatsızlık vereceği için bu modellerden uzak durulmalı.
 • Pamuk yapıdaki sporcu sütyenleri de hamilelik döneminde istenen konforu sağlaması bakımından idealdir.

Siz de yukarıdaki bilgiler ışığında doğru sütyen modelini seçtikten sonra Ello koleksiyonlarındaki şık üst giyim modellerine göz atabilirsiniz. En yeni modeller arasından favorinizi hemen belirleyerek koleksiyon ürünleri arasından siparişinizi oluşturabilirsiniz.
Etiketler: Sütyen Modelleri ve Seçimi - Ello
Temmuz 22, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı