Kore Modası Nedir ve Nasıl Kombin Yapılır?

Kore Modası Nedir ve Nasıl Kombin Yapılır?

Kore Tarzı Giyim Nedir?


Genel moda kurallarına karşı çıkan ve farklı görünmeyi seven Korelilerin özgün stilleri Kore giyim tarzı olarak adlandırılıyor. Bu moda tarzının başrollerinde oversize sweatshirt’ler, mini etekler, yırtık pantolonlar ve iddialı blazer ceketler var. Ayrıca şapka, çanta, gözlük ve kolye gibi aksesuarlar da Kore tarzının olmazsa olmazları arasında.

Güney Kore Sineması Nedir?

1990’lı yıllardan itibaren yükselişe geçen Güney Kore sineması, pandeminin de etkisiyle dijitalleşme hızına en iyi uyumlanan sektörlerden biri olmayı başardı. Yerel ve toplumsal sorunlara eğilen Kore film endüstrisi sonu tahmin edilemeyen senaryolarıyla Hollywood filmlerinden ayrılıyor. 1990’ların başından itibaren gelen uluslararası festival başarılarına ek olarak “Parasite” filminin 2020 yılında “En İyi Film” Oscar’ı alması Güney Kore sinemasının geleceği için dönüm noktalarından sayılıyor.

Güney Kore Filmlerinin Modaya Etkisi Nedir?

 

Gençler günümüzde Kore dizileri, filmleri ve Kore menşeli K-pop müzikleriyle kendi moda ve stil anlayışlarını şekillendiriyor. Güney Kore yapımı film ve dizilerde yer alan oyuncuların, eğlenceli ve kendine özgü giyim tarzı moda arenasında geniş kalıpların, topuklu ayakkabıların kolye, şapka, çanta, gözlük gibi farklı aksesuarların bir arada kullanılmasını sağlıyor. Güney Koreli aktrislerin pürüzsüz ciltleri ve cilt bakımına verdikleri önem de yine güzellik endüstrisinde Kore menşeli ürünlerin kullanımını popüler hale getiriyor.

Kore Tarzı Kombin Nasıl Yapılır?

 

Kore tarzı kombinler yapmak son zamanlarda çok moda. Dünyadaki moda trendlerine aykırı bir duruş sergileyen Kore tarzı giyim unsurları iddialı görünümüyle oldukça dikkat çekici. İşte, Kore tarzı kıyafetler için bazı ipuçları…

Kısa Etekler

Kısa etekler Kore giyim tarzının vazgeçilmezlerinden. İnce vücut hatlarına sahip olan Koreli kadınlar mini etek giymeye bayılıyor. Mini etekleri genellikle oversize tişört ve havalı bluzlarla kombinleyen kadınlar çekici stilleriyle ilgi uyandırıyor. 

Oversize Parçalar

Kore modasının öne çıkan bir diğer unsuru ise oversize parçalar. Bol kesim tasarımlar giymekten oldukça hoşlanan Koreliler için sweatshirt, t-shirt, kaban ve blazer gibi parçalar mutlaka oversize kalıba sahip olmalı. Bu parçaları mini etek, şort ve yırtık kot pantolonlarla kombinlemek ise hayli revaçta.

Yüksek Bel Pantolonlar

Son zamanlara damga vuran yüksek bel pantolonlar Kore modasında önemli yer kaplıyor. Dar kalıplı yüksek bel pantolonları fit vücutlarıyla gayet iyi taşıyan Koreli kadınlar, bu parçaları bol kesim üstler, gömlekler ve tişörtlerle modern ve havalı bir hale getiriyor. Kore tarzı pantolon modellerinin en iyi tamamlayıcısı ise topuklu ayakkabılar.

Topuklu Ayakkabılar

Kore kültürünün öne çıkan bir diğer parçası ise topuklu ayakkabılar. Tarzı ve yaşı ne olursa olsun her Koreli kadın, tüm kıyafetlerini yüksek ökçelerle tamamlamayı seviyor. Kısa şortlar, etekler ve pantolonlar topuklu ayakkabıların en çok kombinlendiği parçalar arasında.

Çantalar

Kore tarzı çanta modelleri sert ve kalıplı olanlardan ziyade yumuşak ve salaş türlerden oluşuyor. Pastel renklerin yoğunlukta olduğu ürünlere sevimli sticker ve maskotlar eklenebiliyor. Çantaların çoğunluğu çok bölmeli ve iç hacmi geniş olma özelliği taşıyor.

Kore Kültürünün Giyim Tarzına Etkisi Nedir?

 

Kore sokak modası kuralları dünyada hızla yayılıyor. Sınıfsal farkların gözler önüne serilmesi Koreli kadınların giyim stili de yakından etkiliyor. Yüksek ökçelere ve pahalı marka çantalara olan ilgileriyle bilinen kadınlar, bunları birer ayrıcalık ve gösterişli olma hali olarak görüyor. Nahifliğe önem veren Koreli genç kızların en çok kullandığı renkler arasında pastel tonlar var. Bu renkler onların her daim sevimli görünme isteklerine dayanıyor. Ayrıca göğüs ve omuz dekoltesinin uygun karşılanmadığı Güney Kore topraklarında ölçülü giyime önem veren kadınlar, askılı kıyafetlerinin içine mutlaka tişört giymeyi tercih ediyor. Birbiriyle uyumlu kıyafetlerin şık göründüğünü düşünen Koreliler, takım elbise ve iki takımlara da sıklıkla gardıroplarında yer veriyor.

Kore Kıyafetleri Nereden Alınır?


Kore kültürü ve modasını yansıtan parçaları internet üzerinden bulmak ve satın almak mümkün. Koreliler gibi giyinmek için Kore modasını yansıtan markaları takip edebilir ya da öne çıkan yeni giyim parçalarından edinerek bunları kendi stilinizle harmanlayabilirsiniz. 


Siz de giyim stilinizde farklılık yaratmak ve Kore kültürünü kendi tarzınıza uyarlamak için bu moda akımının dikkat çekici parçalarını Ello koleksiyonları arasından seçebilir, siparişinizi hemen oluşturarak yeni görünümünüzle adınızdan söz ettirebilirsiniz.
Etiketler: Kore Modası Nedir ve Nasıl Kombin Yapılır?
Temmuz 21, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı