Beden Ölçüsü Hakkında Her Şey

Beden Ölçüsü Hakkında Her Şey

Bel Ölçüsü Nasıl Alınır?

Bel bölgesi ölçüsü alırken göbek deliğini bir ölçüt olarak belirleyebilirsiniz. En doğru ölçümü yapabilmek için göbek deliğinin altını baz alabilirsiniz. Elinize bir mezura alıp bel çevresinden dolaştırarak hizanın kaybolmamasına özen gösterin. Mezurayı doğru hizada tutmadığınızda yanlış ölçü alabilirsiniz. Bu nedenle ön ve arka tarafın birbirine paralel olduğundan emin olmalısınız. Bunun için birinden yardım alabilir ya da ayna karşısına geçerek hizayı doğru şekilde ayarlayabilirsiniz.

Basen Ölçüsü Nasıl Alınır?

Basen ölçüsü almak için dizleri birbirine yakınlaştırmak ve ayakları biraz birbirinden açık tutmak gerekir. Ayakların birbirine değdirilmesi hatalı ölçü almaya sebep olabilir. Dik ve doğal bir şekilde durarak doğru ölçüm yapabilirsiniz. Basen ölçüsü için bel bölgesinin en kalın noktasını belirlemelisiniz. Bunun için elinizdeki mezurayı doğru tuttuğunuzdan, tüm baseni çevrelediğinizden ve mezuranın sıfır noktasından başladığınızdan emin olun. Ölçüm sırasında başkasından yardım alarak daha kolay hareket edebilirsiniz.

Kol Boyu Nasıl Ölçülür?

Kol boyu ölçerken dirseğinizi dik şekilde tutmaya özen göstermelisiniz. Dirseğinizi büktüğünüz durumlarda kol boyu ölçüsünde hatalar meydana gelebilir. Ayrıca ölçüm sırasında omzunuzun en üst noktasından başlamalı ve bilek başlangıcına kadar ölçüm almalısınız. Omuz kısmının ortasından başlamak hatalı sonuçlar alınmasına neden olur.

Bacak Boyu Nasıl Ölçülür?

Leğen kemiğinden bilek kemiği çıkıntısına kadar yapılan ölçüm bacak boyu ölçümü olarak adlandırılır. Eğer ölçümü tek başınıza yapıyorsanız tek seferde tüm bacak ölçünüzü almakta zorlanabilirsiniz. Bunun yerine dize kadar ölçüm yapabilir, daha sonra ise dizden bileğe kadar ölçüm alarak bunları toplayabilirsiniz.

 

Sütyen Ölçüsü Nasıl Alınır?

 

Göğüs çevresi sütyen bedenini belirleyen en önemli unsurdur. Sütyen ölçüsü için ise hem cup hem de beden ölçüsünün hesaplanması gerekir. Beden ölçüsü göğsün hemen altından ölçülür. Bu yer mezura ile tam olarak sarıldığı zaman göğüs beden ölçüsü bulunmuş olur. Mezuranın cildi sıkıştırmayacak şekilde hafif gevşek tutulması doğru sonuçlar alınması için önemlidir. 

 

Sütyende beden ölçüsü için cup ölçünüzü de bilmeniz gerekir. Göğsün orta noktasını çepeçevre mezura ile sarmak göğüs büyüklüğünün ölçülmesini sağlar. Göğüs büyüklüğü ölçüsünü beden ölçüsünden çıkararak bulduğunuz sayıyı cup ölçüsü olarak belirleyebilirsiniz.

Cup Ölçüleri Nelerdir?

Göğüs büyüklüğü ölçüsü olarak bilinen cup ölçüsü doğru sütyen seçiminde temel kriterdir. Aşağıdaki oranlara göre cup ölçünüzü bulabilirsiniz:

 
 • Beden ölçüsü göğüs ölçüsünden 1 beden genişse bu A CUP olarak tanımlanır.
 • Göğüs 80, beden ölçüsü de 80 hesaplandığında "85 A" sütyen kullanılabilir. 
 
 • Beden ve göğüs ölçüsü eşit oranda büyük olduğunda B CUP sütyen alabilirsiniz.
 • Göğüs 90, beden ölçüsü 85 olduğunda "90 B" sütyen takılabilir.
 
 • Beden ölçüsü göğüs ölçüsünden 1 beden darsa C CUP alabilirsiniz.
 • Göğüs 90, beden ölçüsü 85 olduğunda bu durumda “85 C" sütyen giyebilirsiniz.
 
 • Beden ölçüsünün göğüs ölçüsünden 2 beden dar olduğu durumlarda ise D CUP alabilirsiniz.
 • Göğüs 90, beden ölçüsü ise 80 olduğunda "80 D" sütyen kullanabilirsiniz.
 
 • Beden ölçüsünün göğüs ölçüsünden 3 beden dar olduğu durumlarda DD CUP idealdir.
 • Göğüs 95, beden ölçüsü 80 olduğunda "80 DD" sütyen kullanabilirsiniz.


 

Beden Ölçüsü Tablosu

Vücut ölçülerinizi belirledikten sonra alışverişte almanız gereken bedenleri de rahatlıkla bulabilirsiniz. Online alışverişleriniz sırasında ürün sayfasında beden ölçüsü tablosu yer alıyorsa seçiminizi bu tablo üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Eğer ilgili sayfada böyle bir tablo yer almıyorsa o halde internet üzerinden bulduğunuz beden tablolarını baz alarak alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

 

Standart Beden Ölçüsü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İster erkek beden ölçüsü isterseniz kadın beden ölçüsü alın fark etmez, mezurayı düzgün bir şekilde tutmak dikkat etmeniz gereken ilk kuraldır. Kullandığınız ölçüm aletini veya mezurayı ölçüm sırasında kaydırmamaya özen göstermelisiniz. Ölçünüzü tek başınıza alıyorsanız yapabileceğiniz muhtemel kaymalar sonucu yanlış ölçü alabilirsiniz. Bu da beden ölçünüzde sapmalara neden olarak yanlış kıyafetler almanıza yol açabilir. Eğer beden ölçünüzü başka birisi alıyorsa bu durumda da kendinizi kasmadan gevşek durmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca ölçüm sırasında hareket etmemeye de dikkat edin. Böylece beden ölçülerinizi doğru bir şekilde belirleyerek bedeninize tam oturan kıyafetlere sahip olabilirsiniz. 

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

  


 

Yukarıdaki yöntemlerle beden ölçülerinizi buldunuz. Peki, şimdi vücut kitle indeksi hakkında bilgi edinmek ister misiniz? Böylece ideal kilonuzu belirleyebilirsiniz. Vücut kitle indeksi, ağırlığın boyun karesine bölünmesi ile bulunur. Body mass index olarak da bilinen VKİ için boy metre, ağırlık ise kilogram cinsinden hesaplanır. 

 

Vücut kitle indeksi ölçüsü için sadece ağırlık ve boy dikkate alınır. VKİ diğer bir ifadeyle boy ve kilo ile beden ölçüsü hesaplama olarak da adlandırılabilir. Daha detaylı bir vücut kitle indeksi için ise yaş, cinsiyet, vücut yağ yüzdesi ile bel çevresi oranı gibi değerler de göz önünde bulundurulmalıdır. Bu hesaplama sonucunda vücudunda aşırı yağ birikimi olan kişilerin, uzman kontrolünde ölçülerini ideal olan seviyeye getirmeleri mümkündür.

Vücut Kitle İndeksi Kaç Olmalı?

  


 

Dünya Sağlık Örgütü, vücut kitle indeksi değerleri kapsamında bazı oranlar belirlemiştir. Vücut kitle endeksi tablosu aşağıdaki gibidir:

 
 • 18.5 kg/m2’nin altında olan kişiler zayıf olarak kabul edilir.
 • 18.5 kg/m2 ile 24.9 kg/m2 arasında olan kişilere normal kilolu denir.
 • 25 kg/m2 ile 29.9 kg/m2 arasındaki kişiler fazla kilolu olarak adlandırılır.
 • 30 kg/m2 ile 39.9 kg/m2 arasında olanlar obez olarak tanımlanır.
 • 40 kg/m2 üzerindeki sonuçlar için ise ileri derecede obez ya da morbid obez denir.

Siz de yukarıdaki yöntemleri kullanarak beden ölçünüzü hesaplayabilir ve alışverişlerinizde kolayca doğru beden seçimi yapabilirsiniz. Ello’nun kış, sonbahar ya da ilkbahar yaz koleksiyonları arasından zevkinize göre en beğendiğiniz ürünleri belirleyerek siparişinizi hemen oluşturabilirsiniz. Ello’nun en yeni koleksiyonları arasında bulunan birbirinden şık kıyafetlere de göz atarak yaz ve kış kombinleriniz için tarzınıza uygun giysiler satın alabilirsiniz.
Etiketler: Beden Ölçüsü Hakkında Her Şey
Temmuz 22, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı